Dejavnosti zbornice
IZOBRAŽEVANJE IN USPOSABLJANJE
Za strokovne delavce in strokovne sodelavce načrtujemo in organiziramo stalno strokovno izobraževanje in usposabljanje iz 73. člena ZSV.
DRUŽINSKI POMOČNIK
Skladno z 18. j členom Zakona o socialnem varstvu se mora družinski pomočnik udeleževati programov usposabljanja, ki jih kot javno pooblastilo izvaja Socialna zbornica. Zbornica določi tudi njihovo vsebino, izvajalce, pogostost in trajanje.
CERTIFICIRANJE
Opravljamo naloge, ki jih zbornicam na področju poklicnih kvalifikacij nalaga zakon o nacionalnih poklicnih kvalifikacijah. Smo registrirani izvajalci postopka za preverjanje in potrjevanje poklicne kvalifikacije socialna oskrbovalka / socialni oskrbovalec na domu.
UGOTAVLJANJE USPOSOBLJENOSTI
Določamo vrste in stopnje programov izobraževanja za strokovne sodelavce v socialnem varstvu po 70. členu ZSV in določa, v katerih primerih je potrebno preizkusiti usposobljenost pred začetkom opravljanja posameznih storitev in nalog na področju socialnega varstva.
PRIPRAVNIŠTVO
Določamo vsebino in potek pripravništva, sestavine programa, mentorstvo in način spremljanja in ocenjevanja pripravništva ter nadzorujemo izvajanje pripravništva v skladu s po splošnim aktom iz 71. člena ZSV.
SUPERVIZIJA
Zbornica kot javno pooblastilo načrtuje, spremlja in izvaja supervizijo strokovnega dela strokovnih delavcev v socialnem varstvu. Na podlagi razpisa podeljuje licence, določa pogoje za pridobitev licence in vodi liste supervizorjev.
STROKOVNI IZPIT
Določamo vsebino, pogoje in način opravljanja strokovnega izpita ter organiziramo in izvajamo preverjanje znanja za pridobitev strokovnega izpita na področju socialnega varstva.
REŠEVANJE UGOVOROV
Zbornica kot javno pooblastilo iz 94. člena ZSV rešuje ugovore upravičencev do socialno varstvenih storitev, kadar so le-ti nezadovoljni z opravljeno storitvijo, ki jo nudijo registrirani zasebni izvajalci.
INŠTRUKTAŽNO SVETOVANJE
Organiziramo in izvajamo inštruktažno svetovanje v skladu s 108.b členom ZSV.
MNENJA
Zbornica izdaja strokovna mnenja po zakonu v primeru, ko potencialni izvajalci kandidirajo na razpisane koncesije pristojnega ministrstva ali občine; za mnenje zaprosi nosilec razpisa. Zasebni izvajalci, ki želijo pridobiti dovoljenje za delo in se vpisati v register pri pristojnem ministrstvu, so po zakonu dolžni za mnenje zaprositi sami. Kadar razpisi ministrstva tako določajo, so prijavitelji dolžni pridobiti strokovno mnenje zbornice. Zbornica izdaja tudi referenčna mnenja.
VERIFIKACIJA SVP
Zbornica skladno z 8. alineo četrtega odstavka Zakona o socialnem varstvu, vodi postopek strokovne verifikacije socialnovarstvenih programov.