top of page

Oskrbovalec družinskega člana

 

Socialna zbornica Slovenije skladno s četrto alinejo 30. člena Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1) izvaja program usposabljanja za oskrbovalca družinskega člana.

 

PROGRAM USPOSABLJANJA ZA OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA 

 

Udeležba v programu usposabljanja za oskrbovalca družinskega člana je brezplačna. Program usposabljanja vključuje učenje in informiranje izbranega oskrbovalca, da se osebi z invalidnostjo oz. starejši osebi, ki ostane v domačem okolju, nudi potrebna pomoč in zagotovi primerna oskrba. Osnovno usposabljanje za oskrbovalce družinskega člana poteka v trajanju 30 ur. Najmanj 60 odstotkov vseh ur obveznega usposabljanja poteka terensko, na domu uporabnika oziroma oskrbovalca družinskega člana, s konkretnimi predstavitvami zagotavljanja oskrbe in individualnimi konzultacijami glede na potrebe uporabnika in oskrbovalca družinskega člana.

Po opravljenem osnovnem usposabljanju so se oskrbovalci družinskega člana dolžni udeleževati tudi obnovitvenega usposabljanja, v obsegu 20ur, in sicer najmanj na 3 leta.

Skladno s četrto alinejo 20. člena Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1) oskrbovalci družinskega člana opravijo usposabljanje najpozneje v treh mesecih od izvršljivosti odločbe o izbiri oskrbovalca družinskega člana.

Oskrbovalci družinskega člana bodo o točnem terminu usposabljanja in ostalih podrobnostih pravočasno obveščeni s strani Socialne zbornice Slovenije. Obvestila bodo odposlana po klasični pošti na naslov bivanja oskrbovalca in po e-pošti, v kolikor oskrbovalec ob prijavi na usposabljanje navede e-naslov. 

POSTOPEK PRIJAVE

 

Oskrbovalec družinskega člana se prijavi v evidenco za program usposabljanja za oskrbovalca družinskega člana z naslednjimi dokumenti:

 

  • prijavnico (Obr. SZS ODČ-01)

  • podpisanim obrazcem (ZVOP-ODČ) in

  • fotokopijo odločbe pristojnega centra za socialno delo, s katero kandidat izkaže, da izpolnjuje pogoje za oskrbovalca družinskega člana. 

 

Prijavnico s prilogo ZVOP-ODČ in fotokopijo odločbe naj oskrbovalec družinskega člana pošlje po pošti na naslov SOCIALNA ZBORNICA SLOVENIJE, Ukmarjeva ulica 2, 1000 LJUBLJANA, ali po faksu na štev. 01 292 73 11.

 

V kolikor imate dodatna vprašanja, vam bomo z veseljem pomagali in odgovorili. Dosegljivi smo v času uradnih ur.

 

POSTOPEK PRIZNAVANJA PREDHODNO PRIDOBLJENEGA ZNANJA IN SPRETNOSTI 

Oskrbovalci družinskega člana lahko pri Socialni zbornici Slovenije oddate vlogo za priznavanje predhodno pridobljenega znanja in spretnosti dolgotrajne oskrbe oskrbovalcu družinskega člana, ki jo obravnava strokovna komisija. Na podlagi mnenja strokovne komisije ste lahko v celoti ali delno oproščeni opravljanja obveznega osnovnega usposabljanja za oskrbovalce družinskega člana, ki ga določa 30. člen Zakona o dolgotrajni oskrbi (Uradni list RS, št. 84/23).

 

Vlogi je potrebno priložiti dokazila s katerimi izkazujete pridobljena znanja in spretnosti (npr. pridobljeno izobrazbo s področja zdravstva in/ali socialnega varstva, opravljen tečaj ali usposabljanje s področja oskrbe oz. nege, tečaj komuniciranja, preprečevanja stresa in izgorelosti, tečaj za prehranskega svetovalca, usposabljanje za družinskega pomočnika, pridobljeno NPK za socialne oskrbovalke/socialne oskrbovalce na domu, negovalke/negovalce, pridobljene formalne delovne izkušnje nege oz. oskrbe ipd.). Priložena dokazila morajo biti skladno s Pravilnikom o merilih in pogojih za priznavanje predhodno pridobljenega znanja in spretnosti dolgotrajne oskrbe oskrbovalcem družinskega člana upravno ali notarsko overjena. Dokazila vam lahko brezplačno overimo tudi na Socialni zbornici Slovenije, ob predložitvi originalov dokumentov. Originale lahko dostavite osebno v času uradnih ur ali jih pošljete po klasični pošti, kar pomeni, da vam jih po overitvi vrnemo na naslov bivanja.

Sam postopek priznavanja predhodno pridobljenih znanj in spretnosti, ki ga izvaja strokovna komisija je za vas brezplačen.

Za izvedbo postopka priznavanja predhodno pridobljenega znanja in spretnosti morate vložiti naslednje dokumente:

  • vlogo (Obr. SZS_ODČ_PZS-02)

  • izjavo (Obr. SZS_ODČ_ZVOP-02)

  • dokazila s katerimi izkazujete predhodno pridobljena znanja in spretnosti dolgotrajne oskrbe (npr. certifikate, diplomske idr. listine o pridobljeni izobrazbi, potrdila o opravljenem usposabljanju ali tečaju, dokazila o ustreznih formalnih delovnih izkušnjah). 

 

SMERNICE ZA VODENJE DNEVNIKA OPRAVLJANJA DOLGOTRAJNE OSKRBE

 

Socialna zbornica Slovenije, skladno s peto točko 30. člena Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1, Uradni list RS, št. 84/23) podaja vsebinske smernice za vodenje dnevnika opravljanja dolgotrajne oskrbe oz. izvajanja aktivnosti s strani oskrbovalcev družinskega člana, do katerih lahko dostopate s klikom na naslednjo povezavo: 

Smernice za vodenje dnevnika opravljanja dolgotrajne oskrbe oz. izvajanja aktivnosti s strani oskrbovalcev družinskega člana.

 

Kontaktne osebe: 

Petra PRELOG, dipl. soc. (UN.)

petra.prelog@szslo.si 

tel. +386 (0)1 292 73 22

fax. +386 (0)1 292 73 11 

 

Keli REJEC, mag. psihosoc. svet. 

keli.rejec@szslo.si

tel. +386 (0)1 292 73 10

fax. +386 (0)1 292 73 11 

Meri ROŽAC, dipl. soc. del. (UN.)

meri.rozac@szslo.si 

tel. +386 (0)1 292 73 17

fax. +386 (0)1 292 73 11 

 

bottom of page